מומחי Next-Pro: מיקרופון הופעות מומלץ 2021

מבחינת נקסט-פרו – מיקרופון טוב חשוב כמעט כמו זמר טוב. הופעה היא אחת הדרכים הטובות להציג את הכישרון המוזיקלי שלנו. עם זאת, אם אין לך את המיקרופון הטוב ביותר, הקולט את השירה והכלים שלכם ביעילות, אתה עלולים לסבול מהערכה לא מחמיאה מאחר והקהל לא ישמע אתכם בבירור.

לפני שרוכשים מיקרופון לשירה, יש כמה דברים שכדאי לשקול כדי למקסם את התועלת ולבחור נכון מתוך מאות הדגמים הזמינים. אם המטרה העיקרית שלכם היא הגברת שירה, מיקרופון דינמי חד-כיווני הוא האפשרות המתאימה ביותר שכן הוא מצטיין בבידוד קולכם מרעשי הרקע ומקורות הצליל האחרים על הבמה.

דגמים מומלצים

 

Sennheiser e 835

מיקרופון זה מיועד לשימוש של אמנים מופיעים תחת לחץ, וכולל תקרת SPL גבוהה – כמו רוב המיקרופונים הדינמיים – כדי לא להימנע מעומס יתר. ה-e 835 יתאים גם להקלטות באולפן ביתי או אפילו. בהשוואה למיקרופונים מבית Shure, שמהווים את הסטנדרט בתעשייה, תגובת התדרים שלו רחבה יותר עם טווח של 40-16,000 הרץ שמעניק צלי מפורט ומלא, ועכבה של 350 אוהם . אם אתם נוסעים הרבה, המיקרופון מגיע עם כיס לניידות נוחה. ה-e 835 הוא מיקרופון באיכות גבוהה בעל תכונות ייחודיות, אך קצת יקר יותר מה-SM58 הקלאסי. הוא מציע ייצוג צליל חלק וחם יותר עם טווח דינמי מלא יותר לבהירות ווקאלית טובה. אם התקציב מאפשר, היינו בהחלט מציעים ללכת עליו.

Shure SM58

מיקרופון קולי קרדיואידי, ה-SM58 הוא אחד המיקרופונים הדינמיים הפופולריים בעולם. המחיר שלו די הוגן, בטווח טיפוסי של כ-500-600 ש"ח. בהשוואה למיקרופונים דינמיים אחרים, ה-SM58 מציעה צליל באיכות מעולה, מה שהופך אותו כנראה למיקרופון השירה המוצלח ביותר בשוק מבחינת יחסי עלות/תועלת. הוא יתאים גם להקלטה באולפן, ומותאם ספציפיץ לשירה עם תגובת תדר של 50 עד 15,000 הרץ ותחום תדר אמצעי בהיר. לצד זה, המיקרופון כולל גם בולם זעזועים פנאומטי פנימי המסייע לצמצם רעשים הנוצרים מאחיזה ידנית של המיקרופון. מרקם הקליטה הקרדיואידי האחיד שלו מפריד בבירור את הצליל הראשי מרעשי הרקע.


Shure SM57


ה-SM57 הוא אחד המיקרופונים השימושיים ביותר לאולפן ולבמה. הוא כמעט זהה לדגם ה-SM58 רק שאיננו כולל את שכבת ה-Pop-Filter הפנימית שיש לדגם הקודם ברשימה. למרות זאת, הוא פייבוריט של הרבה זמרים – מאמני על עד חובביםף למצוא אותו כמעט על כל במה – ממועדונים קטנים ועד אצטדיוני ענק. גם לו מרקם קליטה קרדיואידי אחיד המבודד את מקור הצליל מהסביבה ומונע חדירה של רעשי רקע. עם תגובת תדר של 40 – 15,000 הרץ, הוא מציע ייצוג צליל נקי ומעולה ויתאים בנוסף גם למגוון כלי הקשה.

AKG D5

ה-D5 הוא מיקרופון דינמי המספק אות צליל עוצמתי ומתאים לבמות רועשות. נהדר עבור קונצרטים ואירועים חיים אשר מבוצעים על ידי יותר משני אמנים. המיקרופון כולל רשת גריל תיל מפלדת אל-חלד, דיאפרגמה של Varimotion ויכולות ייצוג ווקאל מחוספס. אם אינכם אוהבים מתגי הפעלה/כיבוי, תוכלו לבחור בגרסא שלו ללא המתג.

היתרון הגדול ביותר במיקרופון זה על פני דינמיים אחרים הוא יכולת יוצאת דופן של הפרדת רעשי הסביבה מהצליל הטהור של הזמר עצמו. ל-AKG D5 יש הרבה קווי דמיון למיקרופונים דינמיים אחרים אך ההבדל העיקרי היחיד הוא המחיר שלו שעומד בין המיקרופונים של Shure לדינמיים הפשוטים בעלות נמוכה. אם אתם לא יכולים להרשות לעצמיכם מיקרופון Shure, תוכלו ללכת על המיקרופון המדהים הזה מכיוון שהוא זול במיוחד.

Blue Encore-100

ה-Encore-100 הוא דינמי נהדר בעל ביצועים טובים. מספק צליל שירה טבעי ייחודי עם Peaks מאוזנים ומעניק לאמנים את הבהירות הדרושה להם בעת הופעה חיה. עם הרבגוניות של הקפסולה הדינמית Aria הייחודית שלו, מיקרופון זה יתאים גם לעובדות שידור ואולפן בקלות. ה-Encore-100 מגיע עם מרקם קליטה קרדיואידי המספק דחיית רעש מרשימה מחוץ לציר, גריל מחוזק לעמידות לאורך זמן וכיס אחסון רך מרופד.

מסקנה


לרוב האנשים שם בחוץ יש הרבה מידע סותר על ההבדל בין מיקרופונים דינמיים שונים. לדעתינו, Shure SM57 ו-SM58 יהיו מצויינים להופעה חיה. כדי ליישב את ההבדל, ל-SM58 יש תגובת תדר ייחודית שכוונה במיוחד להתאים לתחום התדרים העיקרי של מרבית הזמרים בעוד ל-SM57 אין כוונון ספציפי והוא מציע ייצוג צליל שווה על פני טווח רחב יותר של 40Hz עד 15000Hz. שני מיקרופונים אלה מאפשרים גם הקלטת שירה נהדרת ויחזיקו די הרבה זמן. ה-Sennheiser e 835 יעשה עבודה טובה יותר במרבית הסיטאוציות בהופעה חיה והן למטרות אולפן הקלטות.

 

מה לקחת בחשבון


מיקרופון טוב לשירה הוא חובה אם אתה סולן. הוא יכול לגרום לך לשיר טוב יותר ולהרגיש בנוח שהקול הטבעי שלך ייצא טוב. לכן, אם שירה היא הלחם והחמאה שלך, אנחנו ממליצים להשקיע בדגם איכותי. עם זאת, ישנם גורמים מסוימים שעליך לשקול בבחירת מיקרופון לשירה.

חתימת הצליל


לכל מיקרופון תגובת תדר שונה. מיקרופונים מסוימים עשויים להדגיש תדר אחד, בעוד מיקרופון אחר עשוי להדגיש תדר אחר. לכן, מומלץ לבחון כיצד כל דגם הולם את קולכם, או לבחור במיקרופון בעל תגובת תדרים שטוחה יחסית שנמנע ככל הניתן משינוי או צביעה של קולכם.

Shure SM58, למשל, מדגיש את תדרי הבס. אחרים לעומתו ידגישו את קצוות הספקטרום. לכן, כדאי למצוא את חתימת הקול האידיאלית שיכולה להשלים את הקול שלכם. כדי לעשות זאת, פשוט צריך להתנסות – להאזין לקולכם במהלך דיבור למגוון מיקרופונים רחב ולמצוא את זה שמחמיא לכם במיוחד.

מרקם קליטה


מיקרופונים סופגים צליל בדפוסים שונים, שמכתיבים את הכיוונים מהם גלי קול יוכלו לחדור לקפסולה. מאפיין זה נקרא "מרקם קליטה". ניתן להבחין בכך בקלות בהצצה עח גרף מרקם הקליטה של המיקרופון, המציג מאייזה כיוון מיקרופון סופג צליל. ב-99.9% מהמקרים של בחירת מיקרופון לזמרים, מומלץ לבחור במיקרופון "חד-כיווני" כדי למזער חדירת צליל מהצדדים או מאחור.

אפקה הקירבה


למיקרופונים חד-כיווניים יש מאפיין ייחודי: ככל שהזמר או הדובר מתקרב אליהם, כך התדרים הנמוכים יישמעו כבדים יותר, מה שיגרום לקול להמשע מעט חם ורועם יותר. זמרים זכרים יוכלו לרתום את האפקט הזה של המיקרופון החד-כיווני כדי לגרום לקולם להישמע עמוק יותר.

סוג המיקרופון


האם אתם יודע איזה סוג מיקרופון מתאים יותר עבורכם? למי שלא ער להבדלים, אנו ממליצים תמיד להשתמש במיקרופונים דינמי בעת ביצוע חי. רוב מערכי ההגברה של מוסיקה חיה משתמשים במיקרופונים דינמיים בעוד מיקרופונים מסוג קונדנסר נשמרים לרוב באולפנים. מיקרופונים דינמיים בדרך כלל זולים יותר מקונדנסרים ווהם יכולים להתמודד בקלות רבה יותר עוצמות גבוהות מבלי להיכנס לעומס יתר.

במיקרופון דינמי, ה-"סרעפת" מזיזה סליל המייצר זרם חשמלי המשמש את המיקרופון. מיקרופון קונדנסר הוא מבחינה טכנית פחות מסובך, אך הוא רגיש במיוחד – מה שעלול להוות בעיה בשימוש במתי. רוב האמנים הגדולים יעדיפו להשתמש בבמיקרופון דינמי פשוט דוגמת ה-Shure SM58, שיספק צליל ברור ועבה. אם תעדיפו להשתמש במיקרופון קונדנסר בהופעה שלכם, מומלץ ללכת על אחד בעל מרקם קליטה ממוקד במיוחד דוגמת היפר-קרדיואיד שירחיק צלילים לא רצויים.

אלחוטי או קווי


כיום, מיקרופון אלחוטיים הם פופולריים מאוד עבור הופעות חיות. מיקרופון אלחוטי יאפשר לכם לנוע בחופשיות על הבמה ולבצע ללא לחץ. בדרך כלל, מיקרופון קווי הוא לא רע אבל אחד אלחוטי מגיע עם יתרונות ותכונות נוספים.